FacebookInstagramYouTube

Ondra Petr, mistr světa Xterra Hawaii 2017

« zpět na seznam aktualit

7. 6. 2018

Ondra Petr, mistr světa Xterra Hawaii 2017

Aktualizace: 22.1.2020

Zdroj: výBěžek EU
Autorka: Karolína Štepánková 22. 1. 2020

Zdravím sportovce i nesportovce! Tuto středu to bude zas trošičku více aktivnější, jelikož právě začínáte číst článek ze světa triatlonu. Triatlon se skládá ze tří sportovních aktivit, to samozřejmě už napovídá samotný název. Jedná se o plavání, jízdu na kole a běh. Existují také různé typy terénu a délky tratí, které se v triatlonu objevují. Ondřej Petr je závodníkem v profesionální kategorii terénního triatlonu. Bydlí v Novém Boru a studuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně obor Tělovýchova a sport. Letošní sezónu bude jezdit za tým tuzemských výrobců kol PELLS, a to především z důvodu materiálního zabezpečení.

„Jsem moc rád, že do mě vložili své naděje a moc bych si přál jim to oplatit a blýsknout se skvělými výsledky na jejich stroji, a dokázat světu že dělají skvělá kola, na kterých se dá vyhrávat. Především mi je sympatický jejich přístup k cyklistice a stálá snaha o progres v tomto odvětví.“

Než se Ondra k triatlonu dostal, hrál fotbal. Ten ho bohužel nenaplňoval, proto před osmi lety začal hledat něco jiného a díky svému prastrýci Bóďovi Loubkovi se dostal k horské cyklistice a o rok později k triatlonu. Zjistil, že individuální sport, kde v závodě spoléhá jen sám na sebe, je to pravé. To mám s Ondrou společné! Všechna dřina je na vás a pokud nezradí technika, tak výkon v soutěži ukáže, kdo tréninku a závodění dává nejvíc.

 „Miluji adrenalin a atmosféru závodů v terénním triatlonu. Spojení těchto tří krásných sportů mě naprosto uchvátilo a zejména terénnímu triatlonu jsem propadl tak, že se stal nezbytnou součástí mého života.“

Největší cenu má pro Ondru titul mistra (2017) a vicemistra (2018) světa, které získal ještě ve své věkové kategorii. Centrum tohoto závodu je na Havajském ostrově Maui a tradičně se účastní více než 800 závodníků z více než 46 zemí z celého světa, kteří soutěží na triatlonových distancích – 1,5 km plavání, 32 km MTB a 10,5 km dlouhý kopcovitý běh.

 „Závodění zde mi dalo obrovské zkušenosti, nezapomenutelné zážitky a musím říct, že to nejspíš byly i nejtěžší závody, které jsem zatím absolvoval, jelikož vždy prověřily nejen mé fyzické, ale i psychické schopnosti. Úspěchy zde mi daly impuls pro přechod do profesionální kategorie, kde jsem v loňském roce debutoval a výsledky, kdy jsem se umisťoval v první desítce mi daly obrovskou motivaci do další práce.  Letos, pokud mi finanční situace dovolí, bych rád bojoval na MS o příčky nejvyšší v elitní kategorii.“

Každý sportovec si zažije chvíle, kdy si sáhne na úplné dno a chce to vše vzdát. Ale přesně takové situace vás do budoucna posilní! A každý sportovec také zažívá chvíle, na které rád vzpomíná a bylo mu v nich dobře, měl radost nebo byl na sebe hrdý. Oboje k tomu patří a nikdo se tomu nevyhne, a to ani Ondra!

„Nejvíce na dno jsem si sáhl při mém prvním mistrovském titulu a také na MČR 2018, kde jsem z posledního musel předvést zdrcující finiš o druhé místo. Každý závod je něčím jedinečný a má okamžiky, na které rád vzpomínám. Minulou sezónu mi udělalo radost 6. místo z XTERRA Germany, kde jsem předvedl výkon, se kterým jsem byl nadmíru spokojen a dal o sobě vědět profesionálním závodníkům, že se mnou mají počítat.“

A co plány na tento rok? Rozhodně jednoduché nebudou! Ondru budete moct potkávat na závodech po Evropě, kde plánuje získávat další zkušenosti a ukázat se v té největší konkurenci. A pokud nepřijde žádný úraz, věří, že se bude stále jen a jen zlepšovat. Rád by se opět ukázal v Německu, kde je letos Mistrovství Evropy a tamní trať mu velice sedí. A od výsledků v sezóně a sponzorech se bude dále odvíjet Ondrův start na MS Hawaii.

„Rád bych si vyzkoušel novou disciplínu shorttrack, je to kratší verze terénního triatlonu na krátkých technických okruzích, které jsou atraktivní jak pro jezdce, tak pro diváky. Možnost budu mít u nás v závodu XTERRA Prachatice. Hlavní závod se jede v sobotu a ty nejlepší se kvalifikují do nedělního shorttracku.“

Ondrovi držím palce a věřím, že se mu vše podaří, jak si představuje. Také mu děkuji, že si našel čas mezi zkouškami ve škole a tréninkem, a umožnil mi tento článek zrealizovat. Doufám, že jste si ho užili a příště si dáme zase něco více odpočinkového.


Aktualizace 25.9.2019

Rozhovor s Ondřejem Petrem, triatletem, 24.8.2019, Miladatlon

Ač je mistrem světa a Evropy Xterra ve věkové kategorii, nyní prvním rokem mezi profíky a v letošním roce na čele Xterra-ČP, stojí oběma nohama na zemi, je skromný, slušný, zkrátka borec.


Aktualizace: 17.9.2019


7.6.2018

Student Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, triatlonista,

 • mistr Evropy 2018
 • mistr světa Xterra 2017
 • trojnásobný Mistr ČR XTERRA (2013, 2014, 2015)
 • Vicemistr ČR (2016, 2017)
 • celkový vítěz Českého poháru XTERRA v letech 2011, 2012, 2013, 2014

Ondra Vás zve na závody v terénním triatlonu a kvadriatlonu - Miladatlon 2018

 Ondra je členem ACTIVE TOUR CYCLING TEAM


Ondra Petr je mistrem Evropy

XTERRA European Championship, 18.8.2018


Štafeta: Ondřej Petr
16.7.2018 00:51 | Milan Bárta; Deník H.V.; Rozhovor

Ondřej Petr je mistr světa, Karel Dušek bere bronz!

30.10.2017 - Franta Schoval - ETRIATLON.CZ

Závod Xterra World Championship připravil mnoho radostných chvil pro české fanoušky terénního triatlonu. Každý z naší výpravy předvedl skvělý výkon! Vše korunovali dva naši mladíci - Ondřej Petr a Karel Dušek se společně postavili na stupně vítězů. V elitě předvedli slušné výkony Helena Karásková i Jan Kubíček.

Kategorie závodů

 • Žáci Z8: 0,05 - 3,6 - 1,1 [km]
 • Žáci Z11 a Z14: 0,10 - 5,3 - 2,2 [km]
 • SHORT: 0,25 - 12,7 - 2,8 [km]
 • MIDDLE: 0,5 - 28,3 - 5,6  [km]
  vč. štafet
 • MIDDLE lékaři: 0,5 - 16,8 - 5,6  [km]
  vč. štafet
 • LONG: 1,5 - 33,6 - 8,4 [km]
 • KVADRIATLON: 0,5 - 2 - 16,8 - 5,6 [km]
 • HERO: 2,25 - 67,20 - 20,76 [km]

Kudy na start závodů ?
Google mapa | Mapy.cz

Zobrazit na mapě

logo terénní triatlon a kvadriatlon Miladatlon, jezero Milada, Ústí nad Labem