FacebookInstagramYouTube

Na první triatlon s radami nejlepšího českého závodníka

« zpět na seznam aktualit

28. 12. 2017

Na první triatlon s radami nejlepšího českého závodníka

Zdroj:
VABROUŠEK Petr, R. 2017, Jak na triatlon, Praha: Mladá fronta, (98 – 103), ISBN 978-80-204-3997-0


Doslovný přepis str. 98 až 103.

Logistika

Tento text je určen úplným začátečníkům. Tedy těm, kteří zvažují, že by si konec letní sezóny zpestřili nějakým krátkým triatlonem. Asi už všichni máte zkušenost z běžeckého závodu, kde je to (především u místních přespoláků) velmi jednoduché. Přijdete na místo hodinu před startem, na místě se přihlásíte, dostanete číslo za symbolické startovné, obujete maratonky, číslo přišpendlíte na hruď a 20 minut před startem se jdete rozklusat…. U triatlonu to je přece jen trošku složitější. Rozhodně se toho ale nemusíte bát! Po přečtení tohoto článku a prostudování propozic vybraného závodu by vás nic nemělo překvapit … Váš druhý triatlon vám pak už bude připadat mnohem jednodušší.

Volba závodu

Pro začátek je asi ideální místní sprint triatlon, ale pokud máte dostatečnou vytrvalost (třeba z běhání) a nebojíte se ani delšího plavání, můžete stejně jako spousta dalších před vámi, debutovat i na tratích polovičního nebo plného ironmana. Odhlédneme-li tedy od délky závodu (při výběru se řiďte tím, co je v okolí k mání a co vám svou délkou nejvíce vyhovuje), máme na výběr tři základní možnosti. Všechny začínají plaváním a končí během. Liší se jen pojetím cyklistiky. Buď jde o terénní triatlon, kde vystačíte s MTB. Nebo o silniční triatlon, který se ale rozlišuje na závody s povolenou jízdou v háku, nebo naopak se zákazem jízdy ve skupině. Kratší závody mají obvykle jízdu v háku povolenou, ty delší zpravidla zakázanou (musíme dodržovat 10 metrů odstup od soupeře před vámi). Pokud chcete zúročit svou nízkou hmotnost, nebo naopak nechcete moc ztratit kvůli nějakému tomu kilu navíc, povšimněte si i profilu cyklistické a běžecké části. Proběhněte webové stránky místních triatlonových závodů a pořadatelů a určitě pár vhodných příležitostí ke startu objevíte…

Přihlášení

Přihlásit se je obvykle možné přímo na stránkách pořadatele. Pokud vás hned pro úvod láká nějaký masový a vyhlášený závod, moc přihlášku neoddalujte. S přibližujícím se termínem závodu se výše startovného může skokově zvyšovat. Některé závody bývají navíc vyprodané doslova za pár minut po otevření online registrace. V takovém případě to může být dobrá motivace na závod, který proběhne třeba za půl roku, abyste se pořádně, tj. dlouhodobě a systematicky připravili. Na druhé straně spektra jsou místní sprinty, které nabízí za nezměněnou cenu možnosti přihlášení i na místě hodinu před startem. Na takový závod se můžete vydat i pár dnů po přečtení těchto řádků.

Vybavení

Celý závod je ideální absolvovat bez převlékání v tzv. triatlonovém dresu (jedno nebo dvoudílném). Není to úplná nutnost, ale ušetří to dost času při převlékání mezi disciplínami. Alternativou mohou být pouze plavky na startu a poté obyčejné tričko nebo cyklošortky s dresem a běžeckými trenkami na běh. Pozor – ve většině závodů je zakázáno jet nebo běžet nahoře „bez“. Dále budete potřebovat tzv. „přehazovačku“. Jde o tenký elastický pásek, na který připevníte startovní číslo. To máte pak během cyklistiky na zádech a ve druhém depu jej jen přetočíte na předek. Dá se koupit značková nebo vyrobit levná ze silnější teplákové gumy…. Doporučit lze i kvalitní kompresní podkolenky. Pro triatlon se spíše hodí lýtkové návleky – můžete je mít na sobě už při plavání a neztrácíte tak čas v depu.

Na plaveckou část budete určitě potřebovat plavecké brýle a u chladnější vody pomůže i čepička. Buď ji dostanete od pořadatele popsanou startovním číslem, nebo si musíte vzít svou. Pokud je trať delší, voda chladnější, váš zájem o triatlon trvalejší (obvykle to tak dopadne) nebo vaše ambice na umístění vysoké, pořiďte si plavecký neopren. Bývá povolen u většiny závodů. Rozhoduje o tom teplota vody, délka tratí a pořadatel. Druhým měřítkem bývají fotky z předešlých ročníků (zda tam uvidíte lidi ve vodě v neoprenech). Na pravděpodobnost povolení neoprenů se můžete informovat také u pořadatele závodu. Výhodou je, že neopren vás nese více na hladině, zahřeje vás a díky tomu také ztratíte mnohem méně energie (na boj s polohou ve vodě a na ohřívání vlastního těla). Tu pak můžete využít na kole a při běhu. Navíc pod ním máte už oblečeno vše na kolo, takže je průběh prvním depem o dost rychlejší.

Kolo budete podle zvoleného závodu potřebovat buď horské, nebo silniční. Ve druhém případě – v závislosti na délce a zákazu jízdy v háku – může být vhodnější tzv. časovkářský speciál.  Pro účely vyzkoušení prvního triatlonu však určitě vystačíte s klasickou silničkou. Pro delší a bezhákové závody si ji ti ambicióznější mohou dovybavit triatlonovými aero nástavci na řídítka. Sólo jízda po rovině a proti větru pak stojí podstatně méně sil. Samozřejmou povinností u všech závodů je cyklistická přilba v dobrém stavu. Nezapomeňte na košík na bidon. V letních teplotách využijete možnost na kole pravidelně pít, abyste na běh vyrazili dobře zavodnění. Co se týká obutí, můžete volit klasické našlapávací cyklistické tretry nebo cyklistiku absolvovat v teniskách. Hlavně u hodně krátkých triatlonů to může být dokonce i výhoda díky ušetřenému času ve druhém depu. Nezapomínejte na brýle. Taková moucha v oku v rychlejším sjezdu na kolem dokáže své ….

Na běh se hlavně v létě hodí čepice nebo kšilt. Pokud jste jeli po plavání na kole bez ponožek nebo v lýtkových kompresních návlecích, tak před během zvažte použití krátkých ponožek ( podle délky běhu a odolnosti vašich chodidel). Čas strávený v depu můžete trochu zkrátit i použitím elastických tkaniček nebo stahovacího soudku z konfekce.

Ačkoliv to vypadá jako hodně dlouhý seznam vybavení, a ve srovnání s běžeckým závodem tomu tak i je, jsou to v základním minimu obvykle věci, které většina z nás už má nebo si může ve svém okolí vypůjčit. Zkuste si to napoprvé klidně i bez neoprenu a na MTB i při silničním triatlonu. Pokud se vám to zalíbí, můžete se dovybavit postupně a alespoň pak bude snazší překonat vlastní rekordy.

Tratě, depa, občerstvovačky

Čekají vás tři různé tratě, a proto je třeba detailněji si prohlédnout mapku každé části zvlášť. Obzvláště při plavání si všímejte, kde jsou umístěny bójky, a zda je za nimi nějaký výrazně viditelný objekt na břehu. Ten by vám mohl pomoci se pak ve vodě orientovat. Velké obavy o to, že na trati zabloudíte, ale mít nemusíte. Jednak bývají dobře značené, a taky pokud se nechystáte být úplně na čele, většinou před sebou a za sebou máte další soupeře na dohled. Pokud vás čeká delší závod, zjistěte si, kde jsou umístěny občerstvovací stanice pořadatele a co na nich bude k mání. Tento servis bývá obvykle na dostatečné úrovni. Na většině závodů si navíc můžete (na vyhrazeném prostoru) nechat něco podat i od vlastního doprovodu. Samotná pravidla občerstvování jsou velice podobná těm u běžeckých závodů. Jen na kole je do sebe snazší dostat více pití a třeba i pevnou stravu (tyčinky, banány), takže je to dobré využít. U krátkých závodů do 1 hodiny postačí iontový nápoj. U těch dvouhodinových přidáme třeba banán na kole a gel na běhu. V delších závodech už toho bude více. Jednoduchým pravidlem je zhruba 40-60 g sacharidů a 500-700 ml tekutin každou hodinu. Nižší rozsahy pro drobnější ženy, ty vyšší pro statnější chlapy. Optimální dávkování je ale hodně individuální, a je proto potřeba vše dopředu vyzkoušet v delších trénincích. A to se týká jak složení, tak množství.

Nejvýraznějším specifikem triatlonů jsou především depa. Pokud si to jdete poprvé jen vyzkoušet, úplně postačí vědět kudy kam a v klidu si depa i při závodě projít a vydýchyt se mezi disciplínami. Při vyšších ambicích si depo několikrát určitě vyzkoušejte v tréninku – dá se pak ušetřit hodně času. Každopádně si ještě před startem svého závodu depo projděte od výlezu z vody, kolem svého místa (kde máte uloženo kolo a boty), až po čáru, od které je povoleno nasednout na kolo. Poté se otočte a totéž učiňte v opačném směru: od čáry označující povinnost sesednout z kola, přes své místo, až k začátku běžecké části. Na některých závodech jsou depa umístěna na rozdílných místech. V takovém případě myslete na to, že si musíte projít každé zvlášť a před závodem budete potřebovat více času na to, abyste si do jednoho připravili věci na cyklistiku a do druhého na běh. U menších závodů si často kolo ukládáte sami podle toho, kde je ještě místo a věci na zem ke kolu. U těch větších pak kola na stojany podle startovních čísel a věci do tašky nebo bedýnky k tomu přidělené. Opět se vyplatí před startem celý proces v klidu projít. K nalezení svého kola může pomoci třeba výrazně barevný ručník na zemi před kolem nebo třeba vysoký strom vedle kola. Pokud se orientujete jen podle kola, možná vás nepříjemně překvapí, jak stejná jsou kola pověšená na stojanu v řadě vedle sebe….Patříte-li k výrazně pomalým plavcům, můžete to mít ulehčeno tím, že většina kol už bude na trati cyklistiky a to vaše na vás bude zívat zdaleka.

Před startem

Po přihlášení si připevněte číslo na přehazovačku. Případně nalepte na přilbu a na kolo (pokud pořadatel vyžaduje). Umístěte veškeré vybavení na své místo do depa podle instrukcí pořadatele (na zem, do tašek, do bedýnek…). Projděte si depo přesně tak, jak jej budete probíhat přim závodě. Všímejte si (nebo si je vytvořte) pomocných navigačních možností. Obhlédněte si trať plavání, podívejte se na mapky cyklistiky i běhu. Ujistěte se, že víte, kolik se plave, jede a běží okruhů, kde se v případě okruhů odbočuje do depa a pak do cíle. Včas si odskočte na záchod. Pak se natřete opalovacím krémem, případně krémem proti odřeninám, pokud jste na ně náchylní. Oblékání do neoprénu může těm méně zkušeným trvat i několik minut, takže si na to vyhraďte dost času. Neoprén si navíc nejlépe sedne až jej protáhnete vodou, takže je dobré si ho i usadit ve vodě a trochu se v něm rozplavat. Na startu se pak v závislosti na své plavecké výkonnosti postavte buď na stranu, na kterou se bude u první bójky zatáčet nebo (pokud jste slabší plavci) raději na opačný kraj, kde bude „bitva“ po startu menší.

Po startu

Začněte plavat rozumným tempem, abyste se hned na začátku nezahltili a neztratili příliš mnoho důležitého svalového glykogenu. Triatlon je potřeba jet především na tuky, a tak čím pomaleji začnete, tím více sil (neúměrně více) budete mít v závěru závodu. Minutu ztracenou na plavání může vykoupit pět minut získaných na závěrečném běhu. Snažte se trochu vyhýbat soubojům o prostor ve vodě (intenzivnější hlavně na startu a při obeplavání bójek) a klidně plavte trochu stranou. Můžete si pak pohledem do strany na hlavní pole kontrolovat správný směr plavání snáze, než při zvedání hlavy před sebe. Jakmile se situace trochu uklidní, můžete ušetřit trochu energie tím, že zkusíte plavat 20-30 cm za plavcem před vámi (bude vám „rozrážet“ vodu a bude se za vás orientovat). Těsně před depem trochu zvolněte a začněte trochu více kopat nohami-připravíte je tak na výběh do depa. Depo napoprvé raději projděte a ještě než do něj vstoupíte, sesumírujte si v hlavě vše, co vás tam čeká (odložit neopren, obléct tričko, nasadit přehazovačku číslem dozadu, obout tretry, nasadit přilbu, vzít kolo a jít směrem k východu z depa…).

Neopren, brýle a čepičku odložíte buď na své místo (tak aby nic nepřekáželo těm dalším za vámi), nebo do tašky předělené pořadatelem. Pozor při nasedání na kolo! Obvykle při tom uděláte „vlnu“ do strany a nebylo by dobré se s někým srazit hned na začátku. Tutéž vlnu očekávejte od těch, kteří nasedají před vámi nebo vedle vás. Pokud je povolená jízda v háku, snažte se pravidelně odvést svůj podíl práce na čele a jeďte jen tak blízko, abyste stihli včas reagovat při změnách rychlosti a směru. Při zákazu jízdy ve skupině dodržujte předepsaný rozestup (obvykle 10 m) za ním. Pokud předjíždíte, máte na to obvykle 20-30 vteřin. Když někdo předjede vás, máte stejný čas na to, abyste byli 10 m za ním. Tempo rozjeďte s rozumem a hned začněte doplňovat energii a tekutiny. Na kole je to nejsnazší. Ke konci cyklistiky znovu trochu zvolněte, zvyšte kadenci a včas zastavte a sesedněte z kola. Dojděte na své místo s kolem, odložte jej do stojanu, až poté můžete sundat přilbu. Vyměňte tretry za maratonky (+ případně přioblečte ponožky), otočte přehazovačku číslem dopředu, vezměte čepici a připravený gel do ruky, a pomalu vyběhněte z depa. První kilometr bývá nejhorší, tak nic nelámejte přes koleno a nechejte tělo přivyknout novému pohybu. Po chvilce se to rozběhne a pak už to můžete (pokud můžete) stupňovat až do cíle!

Ať vám to hned napoprvé letí!

Základní triatlonové vybavení

 • sportovní hodinky
 • pás na číslo (přehazovačka)
 • plavecké brýle
 • plavecká čepice
 • neopren
 • ručník do depa
 • triatlonový dres
 • krém proti odřeninám
 • opalovací krém
 • kompresní lýtkové návleky
 • kolo
 • přilba
 • cyklotretry
 • bidon s iontovým nápojem
 • energetické tyčinky
 • maratonky
 • ponožky
 • čepice nebo kšilt
 • gely, solné tablety

Tento seznam si doplňte nebo proškrtejte podle svých potřeb a projděte vždy před odjezdem na závody a pak znovu těsně před startem. Ujistíte se, že vše je na svém místě a nic nezůstalo doma.

Kategorie závodů

Triatlon žáci 0,05-3,6-1,1
0,1-5,3-2,2
Triatlon short 0,25-12,7-2,8
Triatlon middle 0,5-28,3-5,6 vč. štafet
Triatlon long 1,5-33,6-8,4
Kvadriatlon 0,5-2-16,8-5,6 vč. štafet

Jak se dostanete na start ?

Zobrazit na mapě