FacebookInstagram

Mosazný muž, 31. ročník, 11.8.2018 - Povrly

Ivan Málek s partou kamarádů a přátel již neskutečných 30 let pořádá v Povrlech u Ústí nad Labem triatlonové závody Mosazný muž.
Ivane, neuvěřitelná historie, klobouk dolů.

Ivan Málek přijal roli ambasadora závodů Miladatlon - více zde >>

30 LET TRIATLONU V POVRLECH

Stalo se tradicí kulatá výročí závodu Mosazného muže zpestřit. Před 10-ti lety to byl Železný muž a v roce 2017 na opravdové nadšence čekal 24 hodinový závod - kdo zvládne nejvíce Mosazných mužů za 24hodin.

Facebook stránka Mosazný muž

První závody se konaly pod hlavičkou komise pro sport a mládež při tehdejším MNV v Povrlech. Po roce 1989 umožnil organizování Sportovní klub Trisport v Ústí nad Labem a v roce 2004 byl faktickým organizátorem všech ročníků Ivanem Málkem založen Sportovní klub Mosazný muž Povrly. Bez podpory (a to nejen finanční) obce Povrly, města Ústí nad Labem a sponzorů, by se však Mosazný muž těžko konal.

Triatlonový závod Mosazný muž s objemy plavání 300 m, kolo 12 km a běh 3 km se konal poprvé v roce 1987 pro pár nadšenců z Povrlů. Tehdy se ho zúčastnilo 22 závodníků, převážně zaměstnanců Kovohutě Povrly s. p. Přísně se dodržovalo pravidlo účasti pouze amatérských sportovců, nikoli závodníků registrovaných v triatlonovém svazu. Charakteru sranda-závod odpovídaly též ceny. Největší úspěch měly ceny donesené samotnými závodníky, např. vítěz třetího ročníku získal běžecké  tretry vyrobené ze spartakiádních cviček vylepšené hřebíky a ozdobené třemi pruhy. S rostoucí popularitou pořadatel triatlonu od podmínky účasti pouze amatérských sportovců upustil, neboť o závod začal být zájem i ze stran závodníků, pro něž byl triatlon hlavní náplní  jejich sportovního života. Proto se později Mosazný muž mohl chlubit účastí druhého vicemistra Evropy v olympijském triatlonu, druhého vicemistra světa v kvadriatlonu, účastníka evropského policejního mistrovství v triatlonu… Jubilejní 20. ročník v roce 2007 byl pojat jako triatlonový svátek. V rámci triatlonového dvojzávodu byl vedle klasického Mosazného muže okořeněn o pochoutku pro opravdové triatlonové fajnšmekry – Železného muže s objemy: plavání 3,8 km, kolo 180 km a běh 42 km. To byla také jediná výjimka v termínu konání Mosazného muže za posledních patnáct let, který se jinak pravidelně koná poslední červencovou sobotu. Od loňského roku závod získal statut krajského přeboru ve sprinttriatlonu a i letošní vítěz se bude pyšnit titulem přeborníka Ústeckého kraje.

Mosazný muž zaznamenal vzestup nejen co se týká kvality závodníků, ale i v počtu účastníků. Oproti první dvacítce statečných mají poslední ročníky i více jak 150 závodníků. Tradicí se dále pomalu stávaly společenské akce konané na terase Kasína večer po závodě, dnes již nepředstavitelné bez živé hudby.